Dofinansowania na Centra Wiedzy o Dostępności: wsparcie dla uczelni i instytucji badawczych – Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) 

Opublikowano 8 listopada 2024, 12:29
GovTech 7.11 blog 1 GrupaWW GovTech

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wspiera uczelnie i instytucje badawcze w tworzeniu Centrów Wiedzy o Dostępności, które zajmują się badaniami, innowacjami i edukacją na temat dostępności. Trwa nabór do programu dofinansowań „Centra wiedzy o dostępności”. Wnioski należy składać wraz z podmiotem partnerskim. Informujemy, jakie wsparcie można uzyskać, kto może aplikować, na jakie działania przeznaczone są środki oraz do kiedy przyjmowane są zgłoszenia. 

NCBR stworzyło program, który pomaga rozwijać inicjatywy badawcze i edukacyjne promujące dostępność architektoniczną, cyfrową oraz komunikacyjną. Celem programu jest rozwój miejsc, które będą dostarczać wiedzy i narzędzi pozwalających na wdrażanie dostępnych rozwiązań we wszystkich obszarach życia społecznego. Dotyczy to też przygotowania konkretnych produktów i usług wspierających dostępność. 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie? 

O wsparcie mogą ubiegać się uczelnie wyższe zajmujące się badaniami nad dostępnością, które spełniają wytyczne i chcą poszerzyć dotychczasowe Centrum Wiedzy o Dostępności lub stworzyć nowe. Uczelnia powinna posiadać kadrę specjalizującą się w kwestii dostępności. Mają to potwierdzać publikacje (z ciągu ostatnich 5 lat.) na temat dostępności w danym obszarze tematycznym, którym jednostka naukowa się zajmuje. 

Poza tym uczelnia musi wdrożyć minimum 1 rozwiązanie w dziedzinie dostępności wypracowane przez zagraniczną uczelnię. Kwota minimalna projektu to 100 000 zł. Warunkiem niezbędnym przy składaniu wniosku o dofinansowanie jest partnerstwo z innym podmiotem społeczno-gospodarczym, który spełnia kryteria przewidziane w art. 39 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027. 

Jakie działania są objęte finansowaniem? 

Dofinansowanie obejmuje zarówno tworzenie centrów dostępności, jak i rozwijanie działalności edukacyjnej, badawczej i wdrożeniowej. Możliwe działania obejmują organizację szkoleń, konferencji, prowadzenie badań oraz opracowanie innowacyjnych rozwiązań wspierających dostępność. Wybór projektów odbywa się w sposób konkurencyjny. Spośród wszystkich aplikacji wybierane są te, które uzyskały największą liczbę punktów podczas trzyetapowej oceny merytorycznej. 

Kwota dofinansowania 

Budżet konkursu to 100 000 000,00 zł. Poziom dofinansowania może wynieść 97% kwoty przewidzianego budżetu. Warunkiem koniecznym jest wkład własny w wysokości co najmniej 3% wydatków kwalifikowanych, przewidzianych w projekcie. 

Terminy naboru wniosków 

Rozpoczęcie przyjmowania wniosków: 1 października 2024 r. 

Zakończenie przyjmowania wniosków: 13 grudnia 2024 r. 

Prognozowany termin weryfikacji wniosków i przekazywania decyzji: maj 2025 r. 

Jak aplikować o dofinansowanie? 

Wnioskodawcy powinni przygotować szczegółowy wniosek zawierający opis projektu, cele, plan działań oraz przewidywany budżet. Aplikacja odbywa się przez specjalną platformę SOWA EFS. Wnioski wraz z dokumentami zawierającymi dokładne kryteria do spełnienia można znaleźć na stronie Gov.pl.

Jesteśmy idealnym partnerem dla uczelni! Pomożemy Ci złożyć wniosek o dofinansowanie. Zadzwoń pod nr tel. 17 785 22 64 lub skontaktuj się poprzez e-mail biuro@grupaww-govtech.pl, aby zapytać o szczegółowe informacje.

Źródło: https://www.gov.pl/web/ncbr/centra-wiedzy-o-dostepnosci  

Autor: GrupaWW Govtech Redakcja