Dostępność dyrektywa EAA: rusza nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców
Ogłoszono termin naboru wniosków o dofinansowanie projektów szkoleniowo – doradczych dla przedsiębiorców w obszarze dostępności. To odpowiedź na uchwaloną przez polski sejm ustawę o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze, która dostosowała obowiązujące przepisy do wymogów prawnych wynikających z założeń Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2019 roku.
Europejski Akt o Dostępności – na czym polega?
Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act, EAA) to dyrektywa Unii Europejskiej mająca na celu poprawę dostępności produktów i usług dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewnia ujednolicenie wymagań dotyczących dostępności w całej Unii Europejskiej. Akt dotyczy szerokiego zakresu produktów i usług, np. komputerów, terminali płatniczych, biletomatów czy bankowości elektronicznej.
Państwa członkowskie zostały zobligowane do przeniesienia wytycznych dyrektywy EAA do prawodawstwa krajowego. Wprowadzona w Polsce ustawa zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 r. Od tej daty wszystkie produkty lub usługi muszą spełniać wymogi dotyczące dostępności.
Jaki jest cel naboru?
Wejście w życie ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze wiąże się z potrzebą prowadzenia szkoleń i usług doradczych dla wszystkich podmiotów, które będą musiały dostosować się do wprowadzonych zmian. Celem naboru jest więc wyłonienie jednostek, które będą realizować tego typu usługi. Programy szkoleniowe i doradcze mają skupiać się na kwestiach związanych z założeniami Europejskiego Aktu o Dostępności i realizować cele programu FERS (m.in. zapewnianie bezpiecznych stanowisk pracy, wsparcie zdrowego starzenia się osób aktywnych na rynku pracy, dostosowywanie przedsiębiorstw do zmian).
Aplikacja SOWA EFS (System Obsługi Wniosków Aplikacyjnych Europejski Fundusz Społeczny Plus).
Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?
- przedsiębiorcy,
- instytucje wspierające rozwój gospodarczy,
- instytucje zajmujące się kwestią zatrudnienia, rozwojem kapitału ludzkiego i adaptacją przedsiębiorstw,
- partnerzy społeczni i gospodarczy zgodnie z ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju z 6 grudnia 2006 roku (Dz.U. 2006 nr 227 poz. 1658),
- organizacje pracodawców i związki zawodowe przewidziane w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego z 24 lipca 2015 roku,
- podmioty, które zostały wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 roku,
- stowarzyszenia działające wraz z jednostką samorządu terytorialnego.
Ważne: wniosek można złożyć wspólnie z partnerem wspierającym realizację projektu. Należy jedynie spełnić wymagania dotyczące zasobów ludzkich, ekonomicznych oraz technicznych niezbędnych do realizacji szkoleń lub prowadzenia usług doradczych.
Jak wysokie jest dofinansowanie?
Nie jest wymagany jakikolwiek wkład własny, jeśli podmiot zostanie zakwalifikowany do programu – jest to dofinansowanie na poziomie 100%.
Koszty kwalifikowane – co obejmują?
Środki z dofinansowania przeznaczone mogą być na:
- usługi szkoleniowe i doradcze w zakresie dostępności,
- działania rekrutacyjne (poszukiwanie podmiotów potrzebujących tego typu usług),
- nabycie i przygotowanie infrastruktury niezbędnej do realizacji usług szkoleniowych i doradczych,
- pośrednie koszty związane z wyżej wymienioną działalnością.
Szczegóły wraz z dokumentacją
Informacje o wnioskach i niezbędnych załącznikach można znaleźć na stronie organizatora, czyli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).