Jak skutecznie wykrywać błędy i badać dostępność cyfrową? 

Opublikowano 29 maja 2024, 10:35
mezczyna przy laptopie sprawdzajacy strone GrupaWW GovTech

Urzędy i instytucje publiczne na swoich witrynach internetowych oraz w aplikacjach mobilnych powinny wdrażać rozwiązania zapewniające dostępność cyfrową. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami mogą w komfortowy sposób korzystać z wszystkich funkcjonalności. Aby mieć pewność, że strona lub aplikacja danego podmiotu publicznego spełnia obowiązujące wytyczne, konieczne jest ich monitorowanie. W jaki sposób wykonuje się badania dostępności cyfrowej? Komu należy je zlecić? 

Obowiązek posiadania strony dostępnej cyfrowo wynika z Ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z dnia 4 kwietnia 2019 r. Treść dokumentu przedstawia dokładne wytyczne, które musi spełniać witryna urzędów i instytucji publicznych. Przepisy regulują między innymi kwestie wymagań dotyczących napisów do treści audiowizualnych czy możliwości zmiany kontrastu. 

Spis treści: 

 1. Komu zlecić badanie dostępności cyfrowej? 
 2. Jakie są metody analizowania stron pod kątem dostępności cyfrowej? 

Komu zlecić badanie dostępności cyfrowej? 

Wykonanie skutecznej, precyzyjnej analizy dostępności jest możliwe tylko wtedy, jeśli użyje się do tego odpowiednich narzędzi. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalisty. Ekspert od dostępności cyfrowej wykona badania, a po zlokalizowaniu błędów zaproponuje, w jaki sposób można je wyeliminować. 

Jakie są metody analizowania stron pod kątem dostępności cyfrowej?  

Możliwości badania stron i aplikacji pod kątem dostępności cyfrowej jest kilka. Do tych najbardziej popularnych zaliczyć należy: 

 • proste analizy błędów, 
 • testy automatyczne, 
 • audyt ekspercki, 
 • testy z użyciem Listy kontrolnej, 
 • testy z użyciem technologii asystujących, 
 • badanie z użytkownikiem z niepełnosprawnością. 

Proste analizy błędów 

Podstawowe badanie strony można wykonać samodzielnie. Wystarczy prześledzić swoją witrynę i sprawdzić między innymi, czy: 

 • wszystkie teksty są czytelne, 
 • grafiki mają opis alternatywny, 
 • filmy zawierają tekstową transkrypcję dźwięku, 
 • stroną można sterować przy pomocy klawiatury. 

Tak wykonana analiza nie będzie jednak szczegółowa, dlatego konieczne jest wykonanie bardziej złożonych testów. 

Testy automatyczne 

Do wykonania automatycznych testów potrzebny jest dostęp do specjalistycznych narzędzi. Najczęściej są to przeglądarkowe wtyczki lub programy. Najbardziej zaawansowane z nich mają dostęp do wszystkich podstron lub nawet kilku stron jednocześnie. Narzędzia analizując witryny i aplikacje, wychwytują błędy, a także pomagają je naprawić. 

Audyt ekspercki 

Popularnym rozwiązaniem jest zlecenie audytu strony zewnętrznej firmie, która specjalizuje się w dostosowywaniu urzędowych stron do wytycznych ustawy o dostępności. Zaletą audytu eksperckiego jest to, że po zakończeniu analizy otrzymuje się szczegółowy raport z wynikami i wskazówkami dotyczącymi tego, co i w jaki sposób należy zmienić. 

Testy z użyciem „Listy kontrolnej” 

Lista kontrolna to narzędzie, które pozwala analizować stronę lub aplikację pod względem ewentualnych błędów. Zawiera zestaw pytań i wskazówek dotyczących różnych aspektów dostępności, takich jak nawigacja, kontrast kolorów, dostępność formularzy czy obsługa za pomocą klawiatury. Metoda ta jest przydatna dla osób bez specjalistycznej wiedzy, ale może być czasochłonna. 

Testy z użyciem technologii asystujących 

Testy te polegają na sprawdzaniu, jak strona działa z różnymi technologiami wspomagającymi, takimi jak czytnik ekranu, narzędzia do powiększania ekranu czy specjalne klawiatury. Metoda ta daje praktyczny wgląd w rzeczywiste doświadczenia użytkowników z niepełnosprawnościami. 

Badanie z użytkownikiem z niepełnosprawnością 

Takie badanie wykonują testerzy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności – mogą wskazać konkretne problemy, które napotykają podczas korzystania z zasobów cyfrowych. Choć metoda ta nie gwarantuje pełnej zgodności z normami prawnymi, jest niezastąpiona w zrozumieniu wyzwań, przed którymi stają użytkownicy. 

Poprzez wymienione badania można dostosować stronę lub aplikacje do przepisów o dostępności cyfrowej. Aby uzyskać precyzyjne rezultaty, warto łączyć poszczególne metody. 

Autor: GrupaWW Govtech Redakcja