Dostępność cyfrowa strony internetowej WCAG
Czym jest WCAG? To zbiór wytycznych oraz dobrych praktyk, które przyczyniają się do usprawnienia poruszania się osobom niepełnosprawnym po stronach internetowych. Zasady zostały opracowane przez W3C, która określa międzynarodowe standardy tworzenia serwisów internetowych. Obecnie, podmioty pełniące funkcje publiczne mają obowiązek dostosowywania swoich witryn do zasad dostępności. To koniec ery wykluczenia cyfrowego.
Czym jest dostępna strona internetowa?
Strona stworzona zgodnie ze standardami WCAG jest bardzo intuicyjna, oraz prosta w użytkowaniu zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Niemniej jednak jest również ogromnym ułatwieniem w korzystaniu z serwisów osobom starszym. Główne wytyczne dostępności spełniają cztery zasady:
- Postrzegalność.
- Funkcjonalność.
- Zrozumiałość.
- Kompatybilność.
Na czym polega dostępność cyfrowa strony internetowej w praktyce?
W praktyce dostępność cyfrowa stron internetowych oznacza m.in. zapewnienie czytelnych i dobrze opisanych alternatywnych tekstów dla obrazów, poprawnej struktury nagłówków, odpowiedniego kontrastu kolorów, a także możliwości nawigacji bez użycia myszy. Ważne jest również, aby multimedia, takie jak filmy, były dostępne w wersji z napisami, a treści audio zawierały transkrypcje. To pomoże nie tylko niedosłyszącym, ale też osobom pochodzącym z zagranicy, które nie znają jeszcze perfekcyjnie języka.
Dostępność cyfrowa strony internetowej obejmuje zatem szereg ułatwień, które umożliwiają alternatywny sposób uzyskania informacji. Obowiązujące w standardzie WCAG 2.1 wytyczne chronią przed wykluczeniem cyfrowym. Dostosowanie się do przepisów to pomoc nie tylko dla niepełnosprawnych i starszych. Możliwość obejrzenia filmu z napisami docenią chociażby osoby jadące komunikacją miejską nieposiadające przy sobie słuchawek. Dostępna strona ułatwia funkcjonowanie wszystkim!
Zalety dostępnych portali:
- Przemyślana nawigacja. Odpowiednio stworzona koncepcja menu sprawia, że cały serwis jest bardzo intuicyjny.
- Dostosowane rozmiary czcionek. To kluczowy element, który przyczynia się w znacznym stopniu do zrozumienia treści zamieszczanych na stronach. Litery w dostępnych serwisach są duże i czytelne dla każdego użytkownika.
- Brak bezużytecznych elementów na stronie. Na stronie najważniejsze są merytoryczne informacje. Nie pojawiają się żadne elementy graficzne, które nie wnoszą żadnych komunikatów.
- Nawigacja za pomocą klawiatury. To ułatwienie dla osób, które mają trudności w używaniu myszki.
- Wsparcie dla czytników ekranu. To rozwiązanie które umożliwia korzystanie z serwisów osobom z pewnymi dysfunkcjami.
- Doskonale zauważalne elementy przycisków. Wszystkie najważniejsze elementy które są kluczowe w procesie wykonywania operacji są bardzo czytelne oraz odznaczają się wyróżniającym kolorem lub odznaczeniem.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom władz związanych z dostosowywaniem stron internetowych instytucji administracji publicznych i samorządowych stworzyliśmy dla Państwa szablon, który spełnia wszystkie wymagania dotyczące wytycznych WCAG. Szablon bezproblemowo działa zarówno na urządzeniach posiadających standardowe ekrany, jak i na tych mobilnych. W ramach pakietu uzyskuje się również pełne wsparcie techniczne z naszej strony.
Przepisy to nie wszystko! Funkcjonalna strona to coś więcej
Przestrzeganie przepisów WCAG dotyczących dostępności cyfrowej stron internetowych jest ważne, ale samo spełnianie norm to tylko połowa sukcesu. Aby strona była naprawdę funkcjonalna i przyjazna użytkownikom, konieczne jest podejście holistyczne. Intuicyjna nawigacja, szybki czas ładowania, responsywny design oraz łatwa do odnalezienia treść to elementy, które decydują o komforcie korzystania z witryny. Równie ważna jest spójność wizualna i estetyczna. To one sprawiają, że użytkownicy chętnie wracają na stronę. Zatem oprócz zgodności z przepisami warto zadbać o to, by strona była praktyczna i dostosowana do realnych wymagań osób ze szczególnymi potrzebami.
Dostępność cyfrowa stron internetowych a deklaracja dostępności
Obowiązkiem każdego podmiotu z sektora publicznego jest opublikowanie na swojej stronie deklaracji dostępności. Czym ona jest? To oświadczenie dotyczące aktualnej dostępności witryny. Zawiera szczegółowy opis tego, w jaki sposób użytkownik powinien postępować w sytuacji, gdy będzie mieć problem z komfortowym dostępem do danej treści. Istotne jest więc to, aby dokument był napisany w sposób zrozumiały. Należy zastosować prosty język. Jeżeli strona ma kilka wersji językowych, to deklaracja dostępności również powinna być zamieszczona w różnych wersjach.
Dostępna strona? To wymaga wdrożenia odpowiedniego rozwiązania!
Podmioty publiczne, które nie posiadają jeszcze stron dostosowanych do wytycznych WCAG 2.1, powinny jak najszybciej zaplanować wdrożenie konkretnego rozwiązania. W przeciwnym razie mogą narazić się na skargę, która zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami może skutkować karą finansową do 10 000 zł. Zasadniczo są w tej sytuacji dwie możliwości: zlecenie audytu, który pozwoli wychwycić i wyeliminować błędy dotyczące dostępności cyfrowej strony internetowej lub wykorzystanie gotowego szablonu do stworzenia dostępnej witryny.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom władz związanych z dostosowywaniem stron internetowych instytucji administracji publicznych i samorządowych, stworzyliśmy dla Państwa szablon, który spełnia wszystkie wymagania dotyczące wytycznych WCAG. Szablon działa zarówno na urządzeniach posiadających standardowe ekrany, jak i na tych mobilnych. W ramach pakietu uzyskuje się również pełne wsparcie techniczne z naszej strony.
Wypełnij formularz, pozostańmy w kontakcie
Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej szczegółowych informacji, uprzejmie prosimy o wypełnienie formularza.
Prześlemy merytoryczny załącznik na podany adres e-mail.