Serwisy internetowe WCAG

Czym jest WCAG? To zbiór wytycznych oraz dobrych praktyk, które przyczyniają się do usprawnienia poruszania się osobom niepełnosprawnym po stronach internetowych. Zasady zostały opracowane przez W3C, która określa międzynarodowe standardy tworzenia serwisów internetowych. Obecnie, podmioty pełniące funkcje publiczne mają obowiązek dostosowywania swoich witryn do zasad dostępności. To koniec ery wykluczenia cyfrowego.

Serwisy internetowe WCAG
Serwisy internetowe WCAG (Zdjęcie; Freepik)

Czym jest dostępna strona internetowa?

Strona stworzona zgodnie ze standardami WCAG jest bardzo intuicyjna, oraz prosta w użytkowaniu zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Niemniej jednak jest również ogromnym ułatwieniem w korzystaniu z serwisów osobom starszym. Główne wytyczne dostępności spełniają cztery zasady:

  • Postrzegalność.
  • Funkcjonalność.
  • Zrozumiałość.
  • Kompatybilność.

Zalety dostępnych porali:

  • Przemyślana nawigacja. Odpowiednio stworzona koncepcja menu sprawia, że cały serwis jest bardzo intuicyjny.
  • Dostosowane rozmiary czcionek. To kluczowy element, który przyczynia się w znacznym stopniu do zrozumienia treści zamieszczanych na stronach. Litery w dostępnych serwisach są duże i czytelne dla każdego użytkownika.
  • Brak bezużytecznych elementów na stronie. Na stronie najważniejsze są merytoryczne informacje. Nie pojawiają się żadne elementy graficzne, które nie wnoszą żadnych komunikatów.
  • Nawigacja za pomocą klawiatury. To ułatwienie dla osób, które mają trudności w używaniu myszki.
  • Wsparcie dla czytników ekranu. To rozwiązanie które umożliwia korzystanie z serwisów osobom z pewnymi dysfunkcjami.
  • Doskonale zauważalne elementy przycisków. Wszystkie najważniejsze elementy które są kluczowe w procesie wykonywania operacji są bardzo czytelne oraz odznaczają się wyróżniającym kolorem lub odznaczeniem.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom władz związanych z dostosowywaniem stron internetowych instytucji administracji publicznych i samorządowych stworzyliśmy dla Państwa szablon, który spełnia wszystkie wymagania dotyczące wytycznych WCAG. Szablon bezproblemowo działa zarówno na urządzeniach posiadających standardowe ekrany, jak i na tych mobilnych. W ramach pakietu uzyskuje się również pełne wsparcie techniczne z naszej strony.

Wypełnij formularz, pozostańmy w kontakcie


Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej szczegółowych informacji, uprzejmie prosimy o wypełnienie formularza.
Prześlemy merytoryczny załącznik na podany adres e-mail.


Wybierz ofertę, którą jesteś zainteresowany aby uzyskać więcej informacji.
Click or drag files to this area to upload. You can upload up to 5 files.